10 често срещани мита за кучешката интелигентност

куче интелигентност Снимка: iStock

И нтелигентността на кучетата е очаровала и озадачавала хората от векове. Въпреки това погрешните схващания относно когнитивните способности на четириногите продължават да циркулират и до днес. Има някои често срещани митове – като идеята, че интелигентността е само послушание или че само определени породи са „умни“ и те често замъгляват разбирането ни за умствените способности на питомците ни. 

куче интелигентностСнимка: iStock

В действителност

интелигентността на кучетата е многостранна и се влияе от различни фактори, включително умения за решаване на проблеми, адаптивност и социално съзнание. 

Dogsandcats.bg

10 често срещани митове за кучешката интелигентност, на които трябва да спрете да вярвате още днес

  • Само някои породи са интелигентни

Един от най-упоритите митове гласи, че само определени породи, като Бордър коли или Немска овчарка, са наистина интелигентни. Въпреки че е вярно, че някои четириноги се отличават в определени области, всяка порода има своите уникални умения и силни страни. Интелигентността не е само подчинение или научаване на трикове: става дума за решаване на проблеми, социална интелигентност и адаптивност. Всяка порода има свой начин да бъде умна и е важно да оценяваме тези различия. 

Бордър колиСнимка: iStock

  • Послушанието се равнява на интелигентност

Много хора приемат, че интелигентността на кучетата се измерва по това колко добре изпълняват команди. Послушанието и интелигентността обаче не са едно и също нещо. Някои четириноги може да изключително изпълнителни поради желанието си да угодят, но това не означава непременно, че са по-умни от кучета с по-независим характер. Хъскитата и териерите, например, известни със своята независимост, може да не са толкова изпълнителни, но често се отличават при решаването на проблеми и имат силни инстинкти. 

куче интелигентностСнимка: iStock

Интелигентността при кучетата може да бъде сложна и фокусирането единствено върху послушанието неглижира много други ценни умения и качества. 

  • По-възрастните кучета не могат да научат нови трикове

Има една поговорка, че „не можете да научите старо куче на нови номера“, но това просто не е вярно. По-възрастните кучета са напълно способни да научат нови умения: те просто имат нужда от малко повече търпение и насърчение. Четириногите от всички възрасти могат да се учат и адаптират, въпреки че процесът на дресура може да варира. С правилната мотивация и положително подсилване възрастните домашни любимци могат да усвоят нови команди също толкова добре, колкото и по-младите. И това доказва, че интелигентността и адаптивността не намаляват с годините.

куче интелигентностСнимка: iStock

  • Кучетата реагират само на хранителни награди

Докато лакомствата често са ефективни мотиватори за обучение, мит е, че кучетата могат да се учат само чрез поощрения под формата на храна. Можете да използвате похвали, игри или други демонстрации на обич, а някои четириноги може дори да предпочетат тези награди вместо храната. Високоенергийните породи, например, могат да бъдат по-мотивирани от игра на донасяне, отколкото от лакомства.

Използването на разнообразни награди, съобразени с предпочитанията на питомеца ви, може да е полезно при обучението и да демонстрира, че неговата интелигентност не се ограничава само до реагиране на храна.

куче интелигентностСнимка: iStock

  • Малките кучета са по-малко интелигентни

Съществува погрешното схващане, че по-дребните породи кучета са по-малко интелигентни спрямо по-големите си събратя. Всъщност обаче, размерът няма нищо общо с интелигентността. Малките четириноги като Папийон, Померан и Той пудел могат да бъдат невероятно проницателни и нетърпеливи да учат, често се отличават в обучението за ловкост и послушание. 

Този мит вероятно произтича от факта, че малките породи понякога се третират повече като домашни любимци, с по-малко възможности за дресура, отколкото по-големите им събратя. Въпреки това, при същото обучение и обогатяване, дребосъците могат да покажат също толкова (ако не и повече!), интелигентност като по-едрите кучета. 

куче дресураСнимка: iStock

  • Кучетата нямат дългосрочна памет

Широко разпространен мит е, че кучетата не помнят събития от миналото, но изследванията показват друго. Четириногите имат асоциативна памет, което означава, че помнят нещата, като ги свързват с определени преживявания, хора или предмети. Например, домашният ви любимец може да си спомни определена играчка или да се сети, че е бил на дадено място дори след дълго отсъствие. 

Въпреки че паметта им работи по различен начин от нашата, не е правилно да се каже, че им липсват дългосрочни спомени. Кучетата се привързват, разпознават хора, които не са виждали от години и помнят рутинни команди, доказвайки че са способни да научат и запомнят много повече, отколкото често им приписваме. 

куче дресураСнимка: iStock

  • Само кученцата могат да бъдат обучени правилно

Много хора вярват, че обучението е ефективно само докато кученцето е още малко. Всъщност обаче, както вече споменахме, домашни любимци от всички възрасти могат да научат нови поведения и умения. Да, кученцата имат предимство, когато става въпрос за усвояване на информация, по-възрастните четириноги са напълно способни да усвоят нови умения с последователно и положително обучение. 

Някои по-възрастни кучета може дори да се научат по-бързо от кутретата, тъй като са по-концентрирани и опитни в основните команди. Този мит може да повлияе на решението на хората да осиновят по-възрастни животни от страх, че няма да се справят с дресурата. 

кученце дресураСнимка: iStock

  • Кучетата могат да се съсредоточат само върху едно нещо в даден момент

Общоприето схващане е, че кучетата не могат да изпълняват няколко задачи едновременно или да мислят напред, но всъщност четириногите могат да обработват множество стимули едновременно. Те непрекъснато наблюдават околната среда, улавяйки различни миризми, звуци и движения наведнъж. И докато домашните ни любимци може да се нуждаят от практика, за да овладеят в разсейваща среда, те са напълно способни да обърнат внимание на множество неща. Особено когато някои от тях са интересни и любопитни!

куче интелигентностСнимка: iStock

  • Кучетата с висока енергия са хипер, а не интелигентни

Високоенергийните кучета като Бордър коли или Джак ръсел териер често се възприемат като хиперактивни и трудни за дресура, което кара хората да приемат, че не са толкова „умни“. Въпреки това, тези четириноги обикновено са много интелигентни – те просто се нуждаят от достатъчна психическа и физическа стимулация. Техните енергийни нива често са резултат от силна работна етика и висок интелект, което ги прави страхотни при изпълнение на задачи, които включват концентрация, ловкост и решаване на проблеми. 

куче интелигентностСнимка: iStock

  • Кучетата не могат да се разпознаят в огледалото

Съществува популярно схващане, че кучетата не се разпознават в огледалото. Въпреки че четириногите може да не реагират на образа си, в това има логика, която далеч не е свързана с интелекта им. Домашните ни любимци разчитат в голяма степен на обонянието, а не на зрението си, за да разберат околната среда. Така че огледалата просто нямат голямо значение за тях. Вместо това кучетата се разпознават чрез познати миризми и поведение, което е доказателство, че саморазпознаването съществува, но по начин, който е уникален за техния вид.

куче интелигентностСнимка: iStock

Кучетата са много по-сложни и интелигентни, отколкото понякога предполагаме. И тези митове само надраскват повърхността на истинските им способности. От невероятната им памет до изключителната адаптивност, четириногите ни другари постоянно доказват, че са умни по начини, които далеч надхвърлят послушанието. Така че следващия път, когато питомецът ви направи нещо изненадващо, не забравяйте, че може просто да демонстрира частица от своя скрит гений.

Вижте още:

Стават ли кучетата по-умни с възрастта?

10 породи кучета, известни със силната си воля и решителност

 

 

Виж още